Açık Halı Saha Maliyeti

açık halı saha maliyeti, açık saha banner, halı saha banner, açık halı saha,
3.7 (73.85%) 13 votes

Açık halı saha yapım maliyeti hesaplaması hakkında bilgiler içeren bu yazımızda; açık halı saha maliyeti, açık halı saha yapımı, açık halı saha maliyeti ne kadardır, açık halı saha kurulumu, açık halı saha projesi, açık halı saha yapımı maliyeti, açık halı saha firmaları, hakkında bilgi edineceksiniz.

Açık Halı Saha Yapımı

Spor sevenlerin en çok eğlendikleri yer kuşkusuz halı sahalardır. Arkadaşlarla toplanarak yapılan halı saha maçlarının keyfine denecek söz yoktur. Maç yaptığımız halı sahaların da belirli kuralları bulunur. Her ne kadar profesyonel maçların yapıldığı bir ortam olmasa da halı sahaların yapımında da belirli kurallara uymak gerekir.

Halı saha yapımında belirli ölçüler kullanılır. Bu ölçüler 30×50 metre ve 20×40 metre şeklinde belirlenmiştir. Eğer amaç ticari bir halı saha kurmaksa ideal ölçü olarak 30×50 metre tercih edilmelidir. Bu sahalarda 7’şerden iki takım çok rahat maç yapabilir.
Halı sahalarda kişi başı ücret genellikle aynı olarak belirlenmiştir. Maç yapmak isteyen oyuncular kişi başı 8 – 9 TL gibi bir ücret ödeyecektir. Halı sahalar günlük olarak 6 – 7 maç civarı maç için anlaşabilirken, bu sayı özellikle öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde 12 – 13 maça kadar çıkabilmektedir.

Halı saha yapımı da sanıldığı kadar basit değildir. Profesyonel bir çalışma gereklidir. Belirli aşamaların kullanıldığı halı sahaların kurallara uygunluğu da önemlidir. Bir halı saha yaptırılmak istendiğinde öncelikle 25cm genişliğinde ve 50 cm derinliğinde hatıl beton atılması gerekir.

Hatıl betonun içinde ise mıcır katmanlarının kullanılması önemlidir. Sahanın demir ve tel işlerinde ise standartlar 6cm – 7cm uzunluğunda demir ve 3m – 4m tel kullanımıdır. Bu işlemler ile zemin halı saha için hazırlanmış olur.

Zeminin yapımının ardından halı sahayı oluşturacak tavan ağının ve yan ağların montajı gerekir. Yan ağlar genellikle 3m yükseklikte kullanılır. Son olarak ise suni çim montajı gelir. Suni çim montajında önerilen ölçüler ise şu şekildedir; 55mm çim halı, 8kg SBR granül, 27kg silis kum dolgu.

Açık Halı Saha Maliyeti

Halı sahalar açık ve kapalı saha olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanır. Bu iki sahanın da maliyetleri birbirinden farklıdır. Açık halı sahada maliyet hesaplaması sahanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Açık halı sahalarda ortalama kullanılan ölçü 30x50m olarak kullanılır. Açık halı sahalarda en küçük ölçü ise 20x40m olarak bilinir. Ara ölçüler kullanılarak açık halı saha da yapılabilmektedir. Halı sahaların maliyetini boyutunun yanı sıra kullanılan suni çim de etkilemektedir.

Açık halı sahalarda 6 – 7m yükseklikte çelik konstrüksiyon kullanılır. Halı sahanın yüksekliği arttıkça demir kullanımı da artacağı için maliyeti de orantılı olarak yükselecektir. Maliyeti tek etkileyen konu bunlar da değildir. Halı sahada kullanılacak fibrilenin tek renk ya da çift renk olması, monofilamentin çift renk ya da tek renk olması fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

Bütün bu özelliklerle birlikte istediğiniz açık halı sahanın işlevselliğine göre fiyatta farklılık gösterecektir. Yapmanız gereken öncelikle halı sahanızın boyutlarını ve kullanılacak malzemeleri belirlemek olmalıdır. Ardından bir açık halı saha maliyeti belirleyebilir ve sahanızın yapımına başlayabilirsiniz.

 

açık halı saha, açık halı saha maliyeti, halı saha maliyeti, halı saha maliyeti blog, kapalı halı saha, kapalı halı saha maliyeti,

Açık Halı Saha Maliyeti” için bir yorum

Bir cevap yazın