Halı Saha Yapımı

halı saha yapımı, halı saha yapım maliyeti,
5 (100%) 1 vote

Suni Sentetik Çim Halı Saha Yapımı

Aşağıdaki yazımızda sizlere; açık ve kapalı halı saha yapımı hakkında bilgiler vermektedir. 2019 anahtar teslim halısaha yapımı ve çim saha yapım aşamalarının görsellerine makalemizin sonunda ulaşabilirsiniz.

Futbol modern dünyanın en büyük eğlence alanlarından biridir. Stadyumlarda ve ekran başında yetenekli futbolcuları izlemek herkese keyif verir. Futbol bunun yanında yapılması da oldukça zevkli bir spor dalıdır. İş hayatının oluşturduğu stresi ve zihinsel yorgunluğundan futbol oynayarak atılması özellikle erkekler için vazgeçilmez bir keyiftir. Fakat futbolun oynanacağı sahanın kaliteli olması önemli bir husustur. Ciddi sakatlıkların yaşanmaması için halı saha yapımı konusunda titiz davranılmalıdır. Kesintisiz şekilde yılın her mevsimi futbol oynanması için halı sahalarda genellikle sentetik çim tercih edilmektedir. Kaliteli halı sahaların her geçen gün sayıları artsa da hala çok bulunan alanlar değiller. Halı saha yapımı büyük profesyonellik gerektiren sorumluluğu yüksek, ciddi bir iştir. İşletme sahiplerinin, futbol oynamak için gelen müşterilerini mağdur etmemesi için ciddiyetle inşa edilmesi gereken tesislerdir. Halı saha yapımı belli aşamalardan oluşur.

Halı saha yapımının ilk adımı halı sahanın yapılacağı arazinin ve sınırlarının belirlenmesidir. Harita mühendisi ve teknisyenleri bu işi yapacak uzmanlardır. (halı saha yaptıracağınız firma ile iletişime geçtikten sonra firmaya bağlı çalışan bir mühendisin olup olmadığını mutlaka sorgulayınız.) Standart saha ölçülerine uygun olacak şekilde arazi belirlenir ve gerekli işaretler konulur.

Arazinin belirlenmesinin ardından ikinci adım atılır. Yani kazı çalışmaları. Zeminin düzlenmesi ve sahanın eğiminin olmaması sağlanır. Futbol oynamaya elverişlilik açısından bu durum çok önemlidir. Sahanın altına yerleştirilecek drenaj kanalları da bu aşamada açılır. (drenaj kanallarının özenle açılması gerekmekte ve uzun yıllar esneme yapmadan sağa sağlam duracak şekilde yapılması gerekmektedir. Ufak bir hesaplama hatası bile yağmur esnasında sahanıza su basmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple halı saha yapımında ufak gibi gözükse de drenaj kanallarının önemi büyüktür.)

Daha sonra sahanın etrafına sınır duvarları inşaat malzemeleri kullanılarak yapılır. Sınır duvarları tel çitler için zemin vazifesi göreceği için sağlam ve düz olmasına dikkat edilmelidir.

Dördüncü aşama yağmurlu havalarda da futbol oynanmasına izin veren ve sahanın yapısının korunmasına büyük ölçüde yardım eden drenaj sisteminin kurulmasıdır. Drenaj sistemi biriken yağmur sularının halı sahada birikmeden sahadan atılmasını sağlayan sistemdir. İkinci aşama sonrası açılan drenaj kanallarına büyük bir titizlikle drenaj sistemi yerleştirilir. Bu sistem açılan kanala sıfıra sıfır olarak monte edilmelidir. Drenaj kanallarının yerleştirilmesinden sonraki işlem dolgulama işlemidir. Bu işlemde çeşitli büyüklükte taşlar kullanılarak zemin dolgusu yapılır.

Halı saha eğimsiz bir zemine kurulsa dahi zemin üzerinde çıkıntılar ve dalgalanmalar varsa bunlar futbol oynamanın keyfini kaçırır ve saha kaynaklı sakatlanmalara neden olur. Bu yüzden mastarlama adı verilen dolgu törpüleme işlemi yapılır. Zeminde dikkatli bir şekilde düz bir yüzey elde edildikten sonra yapılacak işlem sıkıştırma işlemdir. Yol yapım çalışmalarında daha çok karşımıza çıkan silindir araçlarıyla yüzey malzemeleri sağlamlaştırmak amacıyla sıkıştırılır. Daha sonraki aşamada tel çitler sahanın etrafına çekilir. Sahanın net sınırları ortaya çıkar. Gece futbol oynamanın devam etmesi için olmazsa olmaz aydınlatma sistemidir. Çitler çekildikten sonraki aşamada aydınlatma sistemleri kurulur. Aydınlatma direklerinin konumuna ve boyuna dikkat edilmelidir.

Halı saha yapımı konusunda en önemli işlem halı saha zeminidir.  Bu halı saha yapımının en önemli aşamasıdır. İlk başında halı sahanın yapılacak yer iyice incelenmeli ve ona göre uygun suni çim seçilmelidir. Özellikle üretici olan firmalardan aldığınız bu ürünler garantilidir. Ve kaliteli bir sentetik çim aldıktan sonra, düzenli olarak bakımlarını yaparsanız uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. Kaliteli suni çim aldıktan sonra bir diğer önemli hususu bunu zemine uygulamaktır. Bu konuda tecrübe sahibi firmalar ile çalışmanızda fayda vardır. Sentetik çim halı sahanın zeminine direkt olarak mont edilmez. Zemin bu işlem için hazırlanmalıdır. Ve daha sonra sentetik çim serim işlemine geçilmektedir. Bu işlem sırasında oluşacak ufacık bir hata ileride büyük sıkıntılar çıkartabilir. Bu sebeple bu uygulamayı yapacak kişileri de iyice araştırmalı, daha önce çok saha yapan firmalar ile anlaşmanız sizin menfaatinize olacaktır. Amatör olarak değil, profesyonel olarak halı saha yapım işi yapan kişiler ile çalışmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Sentetik çim serildikten sonra çizgi yerleri özenle kesilerek, beyaz renkte suni çim serimi yapılır. (bu konu anlaşmaya göre değişmektedir. Müşteri isteğine göre bu işlem yerine çizgi kısımlarındaki suni çimler beyaza da boyanabilir.) Saha kum ile doldurulduktan sonra makina ile üzerinden geçilir. Kumun iyice sentetik çimin dibine geçmesi sağlanır. Daha sonra üzerine granül dökerek saha kullanıma hazır hale gelir.

En son olarak İki adet kale, kale ağları, üst ağ gerilir ve saha bu şekilde teslim edilir.

Anlaşmanıza göre ekstra olarak; soyunma odaları, kafeterya, Wc-Duş, vs gibi yerler de yapılarak teslim edilir.

Halı Saha Yapım Aşamaları 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10

halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 1, halı saha zemin yapımı, halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 2, halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 3, halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 4, halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 5 halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 6 halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 7 halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 8 halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 9 halı saha yapımı, halı saha yapım aşaması 10, halı saha, kapalı halı saha,

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraflar, tarafımızdan yurtdışında yapılmış olan bir projedir. Firma olarak şuana kadar 94 farklı ülkeye ve Türkiye’nin tüm illerine hizmet vermenin gururunu yaşamaktayız. Sporcu sağlığını ön planda tutan firmamızın diğer önceliği ise müşteri memnuniyetidir. Mutsuz müşteri bizim için başarısız bir proje demektir ve başarısız bir projeye firma olarak asla tahammül gösteremeyiz. 1994 yılından beri sektörün öncüsü olan firmamız Türkiye’de halı saha sektörüne yön vermektedir.

Bu yazımızda sizlere halı saha yapımı konusunda bilgiler verdik. Aklınıza takılan tüm soruları tarafımıza sorabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konularımız;

Bir cevap yazın