Halı Saha

halı saha, hali saha, halısaha
3.5 (70%) 4 votes

Futbol oynamaktan hoşlanan ancak bu işi profesyonel olarak değil de eğlence olarak yapanlar için en kullanışlı alanlar halı sahalardır. Sentetik çimle kaplı olan bu alanlar, arkadaşlarınızla maç yapma keyfini size sunar. Normal futbola göre daha az kişiyle oynanan maçlar için hazırlanan halı sahalar, 7’şer kişiden oluşan iki takım için ideal yerlerdir. Halı sahaların ebatları değişiklik gösterebilir. Küçük ya da daha büyük ölçekli halı sahalar bulunmaktadır. Bu sahalarda büyüklüğüne göre oynayacak kişi sayısının yanı sıra maliyeti ve kira parasında da değişiklik meydana gelir.
Minyatür saha olarak anılan halı sahalar, ülkemizde yaklaşık 25 yıldır faaliyet göstermektedir. Kısa sürede tüm illere yayılan ve büyük talep gören halı sahalar tamamen amatör futbolculara yönelik alanlardır.

açık halı saha, açık sahalar, halı saha,açık halı saha, halı saha, halısahalar,
Halı sahalar genellikle 1 saatlik olarak kiralanır. Bu alanların zemininde sentetik çim kullanılır. Sentetik çimlere halı denmesi dolayısıyla halk arasında bu yerlerin isimleri halı saha olarak kalmıştır. Halı sahaların genelde tercih edilen ölçüleri 20×40, 25×40 ve 25×45 şeklindedir. Bu ölçüler standart olup isteğe bağlı olarak değişik ölçülerde de yapılabilir. Halı sahalar açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit olarak karşımıza çıkar. Kapalı sahalarda üst kısım kapalı olduğu için dışarı top kaçma gibi bir problem yaşanmaz ancak açık halı sahalarda topun dışarı kaçmaması için sahanın üst kısmı file ile kapatılmıştır. Her iki sahada da ışıklandırma sistemi vardır. Bu sayede akşam maçları da rahatlıkla yapılabilir. Bu özelliği sayesinde çalışanlar için oldukça kullanışlı bir hal alır. Halı sahalarda saat başı maçlar düzenlenir. Maçlar 1 saat sürerken gece 1 -2’ye kadar maç yapılabilir. Açık halı sahalar genellikle yaz aylarında kullanım için uygundur. Yanlarının sadece tel çitlerle çevrilmiş olması daha havadar bir ortamda maç yapmanıza olanak tanır. Açık halı sahalarda da aydınlatma sistemi bulunmaktadır. Kapalı halı sahalar ise genellikle soğuk havalarda ve kış aylarında tercih edilir. Sahanın her yerinin kapalı olması sizi yağmurdan ve kardan korur ve rahatlıkla maç yapmanıza olanak sağlar. Bu tür sahaların etrafı genellikle branda ile kaplıdır. Branda, soğuk havalarda rüzgarın sahaya geçişini engeller. Böylece üşümeden rahatça maçınızı yapmanıza yardımcı olur. Kapalı sahalarda da ışıklandırma yer alır. Böylece gece geç saatlere kadar halı sahada maç yapabilirsiniz.

kapalı halı saha, kapalı saha, kapalı saha, kapalı halı saha,
Halı sahalar sadece bu kadardan ibaret değildir elbette. Halı sahaların iyi bir havalandırması ve ışıklandırması bulunur. Bunun yanı sıra sporseverleri izlemek isteyenler için minik bir tribün de bulunmaktadır. Her halı sahanın kendisine ait bir soyunma odası ve duş almak için özel alanları bulunur. Halı sahalarda büyüklüklerine göre ekstradan bölümler de bulunmaktadır. Örneğin büyük bir halı sahada kafeterya bölümü de bulabilirsiniz. Halı sahalarda size sunulacak hizmet alanın büyüklüğü ve alan sahibinin isteklerine göre belirlenecektir. Keyifli vakit geçirmenize yardımcı olan halı sahalarda kullanılan malzemeler birbirinden farklılık gösterir. Tesis sahipleri halı saha yapımı aşamasında her parçaya ayrı ücret ödemektedir. Elbette bu ücret kullanılan malzemenin kalitesine göre de değişiklik gösterebilir. Halı saha sporseverlere eğlenceli zaman kazandırmasının yanı sıra saha sahibine de iyi kazanç sağlamaktadır. Günümüzde halı sahalar amatör futbol severler için kaçırılmaz bir fırsat olurken, kişi başı ücret ödenmesi ve her saat dolup taşan halı sahalar sahiplerine de oldukça fazla gelir sağlamaktadır.
Elbette bu kazanç halı sahaya eklenecek her özellik ya da kullanılan her kaliteli malzeme ile biraz daha artış gösterecektir. Halı saha maliyetleri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız. Lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Ayrıca, daha önce yayına aldığımız Halı Saha Yapan Firmalar konumuzu okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın