Kapalı Halı Saha Maliyeti

kapalı halı saha, kapalı halı saha maliyeti
4 (80%) 12 votes

Kapalı halı saha yapım maliyeti hesaplaması hakkında bilgiler içeren bu yazımızda; kapalı halı saha maliyeti, kapalı halı saha yapımı, kapalı halı saha maliyeti ne kadardır, kapalı saha kurulumu, üstü kapalı halısaha projesi, kapalı halı saha yağım firmaları, hakkında bilgi edineceksiniz.
 
 

Kapalı Halı Saha Yapımı

 

Halı sahalar; açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı halı sahalar genellikle iki farklı ölçüde hazırlanır. Bu ölçüler 30x50m ve 20x40m boyutlarında hazırlanmaktadır. Kapalı halı sahalarda ideal ölçü 30x50m olarak kullanılır. Bu ölçülerde hazırlanan bir kapalı halı sahada 7’şerden iki takım çok rahat maç yapabilecektir.

 

Kapalı sahalar konforu yönünden de tercih edilir. Avrupa ülkelerinde genellikle kapalı halı sahalar tercih edilirken, ülkemizde her iki saha türü de tercih edilmektedir.
Kapalı halı saha yapımında size 3 seçenek sunulur. Bunlar; brandalı kapalı halı saha, sac kaplamalı kapalı halı saha ve PVC kaplama kapalı halı saha olarak söylenebilir. Halı sahanın yapım aşaması aynı yapılırken, tavanda kullanılan kapatıcı malzeme isteğe göre değişecektir.
 
Kapalı halı saha yapımında gerçekleşen belirli aşamalar bulunmaktadır. Kapalı halı saha yapımı için ilk olarak sahanın yapılacağı alana hatıl beton ve mıcır dolgu atılması yapılır. Bu uygulamanın ardından demir konstrüksiyon yapımına geçilebilir. Demir konstrüksiyonlar genelde yanlarda 4m civarında kullanılır. Yüksekliği ise toplamda 12m – 13m arası olmaktadır.
 
Ardından kapalı halı sahanın brandasının montajı gerçekleştirilir. Kapalı halı sahalarda genellikle beyaz renk üzerine istenilen renkte çizgiler kullanılır. Halı sahanın tel örgü çekilmesinde ise 3.5mm PVC kaplama kullanılır.
 
Bu işlemlerin ardından tavan ağı gerilmesi işlemi yapılır. Tavan ağının gerilmesinin ardından aydınlatmanın montajına geçilir. Aydınlatmada 400w’luk projektör kullanılır. Projektörlerin sayısı ise genellikle 16 – 18 adet kadardır. Son olarak ise suni çimin serilmesi işlemi gerçekleştirilir. Kapalı halı sahalarda önerilen suni çim; 55mm kum ve granül dolgulu şeklinde olmaktadır.

 

 

Kapalı Halı Saha Maliyeti

 
Kapalı halı sahaların maliyeti büyüklüğüne ve kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir. Kapalı halı saha fiyatlarında terci edilen monofilament ve fibrile suni çim halılar oldukça etkili olmaktadır. Kapalı halı sahalarda tercih edilen malzemelerin kalitesi de farklılık göstermektedir. Tercih edilen malzemenin kalitesi arttıkça fiyatta doğru orantılı olarak artacaktır.
 
Kapalı halı saha yapımında kullanılan malzemeler sahanın sahibinin tercihine kalmaktadır. Temel malzemelerin dışında kullanılacaklar istenildiği şekilde seçilebilir. Örneğin; genel olarak kapalı halı sahalarda aydınlatma olarak 400W’luk projektörler tercih edilir. Ancak saha yaptıran kişi bunu kullanmak istemezse, 100W LED projektör de tercih edebilir.
 
Ancak bunun için biraz daha fazla ücret ödemek gerekir. LED projektörlerin fiyatı pahalıdır ve bu da maliyetin artmasına neden olacaktır. LED projektörlerin bir avantajı ise elektrik tasarrufu sağlamasıdır. Maliyet olarak biraz artış yaşansa bile uzun vadede tasarruf sağlamak açısından LED kullanmak daha mantıklı olacaktır.
 
Bu örnekte olduğu gibi birçok malzemede de değişiklik yapılabilir. Bu değişiklikler tamamen kapalı halı saha yaptıran kişinin tercihine kalmıştır. Bir sahanın maliyetini indirmek ya da arttırmak seçilen malzemeye göre belirlenmektedir. Bu nedenle öncelikle sahada kullanılmasını istediğiniz malzemeleri belirleyerek daha sonra maliyet hesaplamasını yapmanız doğru olacaktır.

 

 

açık halı saha, açık halı saha maliyeti, halı saha maliyeti, halı saha maliyeti blog, kapalı halı saha, kapalı halı saha maliyeti,

Kapalı Halı Saha Maliyeti” için 2 yorum

Bir cevap yazın